Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kino bawi, kino uczy!

Małgorzata Zagrodzka
Film często kojarzy się z chwilą odpoczynku, gorącą herbatą i wygodnym fotelem. Jesienna pora, a wraz z nią wydłużające się wieczory sprzyjają takiej formie relaksacji. Kino PoZa NoVa w Zgorzelcu po raz czwarty głośno komunikuje, że kino bawi, kino uczy!

Ogólnopolski projekt Nowych Horyzontów, dotyka również swym ramieniem miasto Zgorzelec. Projekt edukacji filmowej skierowany jest do dzieci i młodzieży, a na celu ma uzupełnienie i uszczegółowienie programu szkolnego. Uczestnicy zdobywają dodatkową wiedzę z wielu przedmiotów. Wiedza ta przekazywana jest w sposób przystępny i ciekawy.

_- Prowadzenie edukacji filmowej, przygotowuje uczniów do świadomego, krytycznego odbiorów filmów. Uczniowie, którzy nauczą się oglądać dojrzałe filmy, nauczą się i samodzielnie mówić o otaczającym ich świecie – _informuje Mariusz Tokarczyk, prowadzący edukację filmową.

Każda grupa wiekowa, z czego najmłodsi to przedszkolaki, a najstarsi to młodzież licealna, spotyka się raz w miesiącu. Przed każdym filmem odbywa się prelekcja, ułatwić ma ona odbiór treści. Wyjaśnić mogące pojawić się niezrozumiałości, trudne treści i wprowadzić w nastrój filmu. Po filmie uczestnicy otwierają panel dyskusyjny. Dzielą się nawzajem spostrzeżeniami, refleksjami i analizują wszystkie elementy, składające się na dzieło filmowe. Dyskusja nie zamyka się w kinie. Kontynuowana jest przez nauczycieli i wychowawców w szkole. Obraz jest doskonałym przekaźnikiem wiedzy, zwłaszcza dla najmłodszych. Nie wszystko można tak precyzyjnie opowiedzieć jak pokazać. Sztuka filmowa pobudza zmysły i koncentruje, może być cennym źródłem informacji, a także kształtować gusta młodych odbiorców.

Dobór filmów jest kwestią polonistów, krytyków filmowych oraz nauczycieli wiedzy o kulturze. W sztabie osób współpracujących nad doborem filmów znajdują się pedagodzy i psycholodzy. Zwracają oni uwagę na tematykę, którą filmy powinny uwzględniać. Analiza psychologiczna filmów jest dostępna dla rodziców i pedagogów.

Cykle filmowe obejmują kino polskie, wielokulturowość, współczesność, młodych w obiektywie, przedszkole nowe horyzonty oraz naturalnie analizę filmu. Odbiorcy mogą również zaproponować film, który chcieliby wspólnie zobaczyć i przeanalizować. Edukacja filmowa ma być dostosowana do wszystkich etapów edukacyjnych. Cały program jest rekomendowany przez MEN i kuratora Oświaty. Projekt popierany jest przez m.in. Andrzeja Wajdę, Jerzego Stuhra czy Krzysztofa Zanussi.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto