Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mega ciekawa wystawa! Prace Andego Worhola i Mariny Abramović w Kaisertrutz w Goerlitz

OPRAC.:
Paulina Gadomska
Paulina Gadomska
organizator
Czy widzieliście już najnowszą wystawę czasową Zbiorów Historii i Kultury Miasta Görlitz w barbakanie Kaisertrutz? „Wędrowcy światów. Współczesna sztuka z kolekcji Hoffmannów” to prawdziwa gratka dla miłośników i znawców sztuki współczesnej. W soboty: 14 maja i 4 czerwca, muzealnicy zapraszają na specjalne oprowadzenie po wystawie w języku polskim. Bilety w cenie 4 i 6 euro.

Niezwykły projekt wystawienniczy prezentujący kolekcję Eriki i Rolfa Hoffmannów będzie gościł w Keisertrutz do 12 czerwca. Już dziś, 14 maja, o godzinie 14.00 po wystawie „Wędrowcy światów. Współczesna sztuka z kolekcji Hoffmannów”, na którą składają się m.in. prace Andego Warhola, Mariny Abramović, czy Helmuta Newtona, oprowadzi i opowie o niej po polsku Petrus Snoeijer. Muzealnicy i kustosze z Kaisertrutz serdecznie zapraszają polskich miłośników sztuki współczesnej.

Kolejne oprowadzenie dla polskich gości odbędzie się  4 czerwca o godzinie 14.00.

Sztuka współczesna z Schenkung Sammlung Hoffmann

Artystki i artyści są stale w ruchu. Ich życiowe drogi kształtują się pod wpływem wewnętrznej dynamiki zglobalizowanego rynku sztuki, a także wydarzeń politycznych na świecie. Twórczość artystyczna czerpie z osobistych doświadczeń i okoliczności społecznych, co widać na przykładzie prezentowanego wyboru artystycznych wypowiedzi z Schenkung Sammlung Hoffmann. Biografie wielu występujących tu artystów noszą ślady doświadczeń migracji i politycznych przemian na linii Wschód-Zachód. Odzwierciedla się to w podejmowanych tematach: granicy i wymiany, ojczyzny i obczyzny, tożsamości i wykorzenienia, które dotykają kwestii ważnych również dla Europa-Miasta Görlitz-Zgorzelec i jego mieszkańców.

Parę kolekcjonerów sztuki, Erikę i Rolfa Hoffmannów także można określić tym mianem: „wędrowcy światów”. Wcześnie interesowali się wypowiedziami artystycznymi ze Wschodu i Zachodu. Po zjednoczeniu Niemiec pragnęli aktywnie współkształtować krajobraz kulturowy na obszarze dawnego NRD. Plany stworzenia Hali Sztuki w Dreźnie spełzły na niczym. Natomiast w 1994 roku zakupili budynek pofabryczny w berlińskiej dzielnicy Mitte i urządzili tam pomieszczenia mieszkalne, a zarazem dostępną publicznie przestrzeń wystawową. W 2018 roku Erika Hoffmann przekazała kolekcję Państwowym Zbiorom Sztuki w Dreźnie w darowiźnie.

Wystawa zorganizowana została w kooperacji Zbiorów w Goerlitz z Miejskimi Muzeami w Zittau i działem Schenkung Sammlung Hoffmann Zbiorów Sztuki w Dreźnie. Drugą część ekspozycji można oglądać w Miejskich Muzeach w Zittau.

Informacja: Ina Rueth / Görlitzer Sammlungen für Geschichte und Kultur Kulturhistorisches Museum

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto