Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejski Dom Kultury będzie piękniejszy! Rozpoczął się remont! [ZDJĘCIA]

Paulina Gadomska
Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu to jeden z najpiękniejszych budynków w regionie. Teraz rozpoczął się jego remont, który obejmuje odnowienie kopuły, remont części elewacji oraz rewitalizację elementów ozdobnych. Koszt tej inwestycji to 4 mln złotych.

Remont Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu to bardzo duże wyzwanie. Miasto od dawna starało się o dofinansowanie tej inwestycji. Kiedy już możliwe okazało się pozyskanie środków na ten cel z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2014 – 2020, problematyczne okazało się znalezienie wykonawcy, który podejmie się tego zadania. Dopiero trzeci przetarg, w lutym 2020 r., pozwolił na wyłonienie inwestora. Było to możliwe ze względu na zwiększenie środków finansowych przeznaczonych na remont. Cała inwestycja to 4 mln złotych z czego połowa pochodzi dofinansowania zewnętrznego.

- To kolejny ważny punkt naszego planu rewitalizacji miasta, na który udało nam się zdobyć pieniądze. Cieszę się, że ten piękny zabytek architektury, o ciekawej historii, który od początku istnienia Zgorzelca pełni dla jego mieszkańców bardzo ważną funkcję, doczekał się remontu – mówi burmistrz Zgorzelca, Rafał Gronicz.

Odnowienie MDK będzie podzielone na trzy etapy. Pierwszy przewiduje kompleksowy remont dachu, w tym miedzianych elementów pokrycia kopuły dachu wraz z elementami wystroju architektonicznego. W kolejnym etapie wykonawca zajmie się pokryciem dachu, obróbkami blacharskimi, instalacją odgromową oraz remontem kopuły dachu. Ostatnim etapem remontu będzie renowacja elewacji zewnętrznych, które wymagają oczyszczenia i odświeżenia. Prace będą koordynowane przez konserwatora zabytków.

Budynek obecnego Miejskiego Domu Kultury w Zgorzelcu powstał jako pomnik patriotyzmu i pamięci dwóch niemieckich cesarzy – Wilhelma I i Fryderyka III (pierwszych cesarzy zjednoczonych Niemiec). Budynek postanowiono nazwać „Górnołużycką Halą Chwały”, ale używano też nazwy „Górnołużycka Hala Pamięci”. Budowa obiektu została sfinansowana z dobrowolnych składek od ludności Górnych Łużyc. Projektantem, a zarazem budowniczym zabytku był mieszkający w Goerlitz architekt Hugo Behr. Kamień węgielny został położony 18 października 1898 r. Uroczyste otwarcie nastąpiło 28 listopada 1902 r. w obecności cesarza Wilhelma II.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto