Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To jeden z najpiękniejszych parków w okolicy. Kamienna Góra w Lubaniu i szlak wygasłych wulkanów w jesiennych barwach. Zdjęcia

Justyna Orlik
Justyna Orlik
Widok z parku na Góry Izerskie i Karkonosze
Widok z parku na Góry Izerskie i Karkonosze Justyna Orlik
Park w Kamiennej Górze w Lubaniu zachwyca jesienią. To tu znajduje się nieczynny już basen, najwyżej położony w Europie, Zameczek lub Dom Górski, który jest siedzibą Szkoły Muzycznej i bazaltowe słupy, mające nawet 15 metrów wysokości. Co warto wiedzieć o tym miejscu?

Spis treści

Magnetyczna Góra i piękne widoki na Izery z Lubania

Park na Kamiennej Górze założono w II połowie XIX wieku. Na jego rozległym terenie znajduje się nieczynny amfiteatr, ruiny basenu oraz Zameczek, który jest siedzibą Szkoły Muzycznej i niedawno został odremontowany. Dom Górski powstał z inicjatywy Benjamina Gottlieba Kirchhofa w 1824 roku. W tym miejscu znajdowało się wówczas dużo bazaltowych kamieni, które pomagali usuwać ręcznie strzelcy miejscy. Pierwotnie w tym miejscu działa gospoda, gdzie mogli spędzić czas wszyscy mieszkańcy.

Tuż obok dzisiejszej szkoły mieści się nieczynny amfiteatr miejski, w którym jeszcze kilka lat temu odbywały się niezwykłe koncerty. Na scenie występowali m.in.: Hey, Maanam i Kora, Czarno-Czarni, Papa Dance, Bad Boys Blue i Stachursky, a w 1979 roku odbył się festiwal rockowy Muzyczny Camping. Impreza odbyła się na rok przed festiwalem w Jarocinie, a na scenie debiutowały późniejsze gwiazdy.

Park na Kamiennej Górze w Lubaniu zachwyca
Nieczynny już amfiteatr w Lubaniu Justyna Orlik

Zasadzone dęby w 2018 roku na Kamiennej Górze i pomniki przyrody

W parku znajdują się pomniki, obok których zasadzono dęby, poświęcone wybitnym Polakom, m.in Józefowi Piłsudskiemu i Romanowi Dmowskiemu. W parku znajdują się również liczne pomniki przyrody, m.in. jesion "Herman" oraz klon jawor "Franciszek". Drzewa można podziwiać z ławeczek ustawionych wzdłuż ścieżek spacerowych i rowerowych.

Nieczynny basen na Kamiennej Górze

Zjawiskowy niegdyś kompleks powstał pod koniec lat 30. ubiegłego wieku i był podobno najwyżej położonym basenie w całej Europie. Korzystali z niego również mieszkańca Lubania, ale od dawna świecił pustkami. Na ziemi walały się rozbite butelki po wypitym alkoholu, ściany przyozdobiono sprejem, a w pustostanach pomieszkiwali bezdomni. Miasto miało nawet kilka koncepcji na odbudowę obiektu, ale żadna z nich nie wypaliła. Po ostatniej tragedii, kiedy zginął 16-latek ustawiono zakazy wstępu na dawny obiekt.

Cmentarz ewangelicki - "cmentarz zadżumionych" w drodze na Kamienną Górę w Lubaniu

Nieopodal parku znajduje się drugi, mniejszy, który dawniej pełnił funkcję cmentarza. Do XIX wieku chowano tu przede wszystkim ludzi, zmarłych w wyniku zarazy. "Cmentarz zadżumionych" znajduje się tuz przy kościele, gdzie od XIII wieku posługę pełnili Franciszkanie. W XV wieku powstawały tu masowe groby, bo dziennie w wyniku dżumy umierało nawet 50 osób. Zaraza pochłaniała tysiące ludzkich istnień.

Park na Kamiennej Górze w Lubaniu zachwyca
Tablica przy nieistniejącym już "cmentarzu dla zadżumionych"Justyna Orlik

W 1564 roku cmentarz wykupiło miasto za cenę 33 marek. Wybudowano mur i poszerzono nekropolię. Cmentarz został oficjalnie zamknięty w 1870 roku, ale to nie znaczy, że przestał funkcjonować. Do końca II wojny światowej odbywały się tutaj pogrzeby, a zwłoki chowano w rodzinnych grobowcach.

Jak dojechać do parku w Kamiennej Górze? Mapka

Jesteście ciekawi jak aktualnie wygląda park na Kamiennej Górze? Zobaczcie go w jesiennej odsłonie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto