Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa kolejny etap budowy cerkwi! Zobacz, jak będzie wyglądała! [ZDJĘCIA]

Paulina Gadomska
Trwa budowa cerkwi w Zgorzelcu. Budynek ma być większy, aby móc pomieścić więcej wiernych, a tych w Zgorzelcu i Goerlitz cały czas przybywa. Kiedy świątynia zostanie ukończona?

W Zgorzelcu trwa drugi etap budowy cerkwi prawosławnej. Poprzedni, niewielki drewniany budynek został przeniesiony kilkanaście metrów dalej, tak aby właściwa, murowana cerkiew stanęła na centralnym miejscu placu.

- Pierwotna cerkiew została wybudowana w roku 2002. Od samego początku była rozwiązaniem tymczasowym - opowiada ksiądz Marek Bonifatiuk z parafii pw. Świętych Równym Apostołom Konstantyna i Heleny. - Jest ona niewielka i niestety często niewystarczająca dla naszych wiernych. Wierni do tej pory korzystają z niewielkiej, tymczasowej świątyni, niestety jej gabaryty zmuszają sporą część modlących się do stania na zewnątrz. Gdy jest ciepło i sucho nie przeszkadza to nikomu. Inaczej, gdy na dworze ziąb i plucha.
Na ten moment do parafii należy 70 stałych parafian. Jednak to nie wszyscy wierni, którzy odwiedzają cerkiew. Do zgorzeleckiej cerkwi coraz liczniej przychodzą emigranci z Ukrainy, Mołdawii i Białorusi, którzy swe przyszłe życie wiążą z polskim Zgorzelcem i niemieckim Goerlitz. Oprócz wyżej wymienionych narodowości, miejscowa parafia otacza swą opieką: Polaków, Greków, Bułgarów, Gruzinów, Rumunów, Rosjan, Serbów i Holendrów.

Pierwszy etap budowy trwał dwa lata i został ukończony w 2016 roku. Polegał on na wykonaniu dolnej kondygnacji cerkwi, gdzie będzie się mieściła kaplica św. Jerzego, nawiązująca do pierwszej istniejącej w Goerlitz w latach 1914-1923 cerkwi. W podziemnej części znajdzie się duża sala parafialna oraz pomieszczenia gospodarcze.
Niestety brak środków finansowych wstrzymał budowę cerkwi. Kolejny jej etap właśnie się rozpoczął.

- Budynek będzie nawiązywał do budowli greckich. Powstanie na planie krzyża, a jej kopuła będzie miała średnicę 6 metrów- opowiada ksiądz Marek.

Póki co nie ma terminu zakończenia prac budowlanych. Wszystko związane jest z finansami parafii. Niestety budowle sakralne nie mogą liczyć na finansowanie zewnętrzne. Parafia wykorzystuje środki własne i uzyskane od osób wspierających projekt.

- Niestety misyjny charakter parafii powoduje to, że ciągle boryka się ona z niestabilnością finansową. Zebrane dotychczas środki tylko w 2/3 pokryją wykonanie ścian. Dlatego zwracamy się do Wszystkich Ludzi Dobrego Serca o pomoc, by rozpoczęta budowa została jak najszybciej zakończona- apeluje ksiądz Bonifatiuk. Po cichu mówi się o zamknięciu obiektu do końca roku 2020. Wiąże się to jednak z wysokimi kosztami.

Wpłat można dokonać na konto: Parafia Prawosławna Zgorzelec Pl. św. Konstantyna i Heleny 1, 59-900 Zgorzelec BANK BNP PARIBAS 31 2030 0045 1110 0000 0214 2180.

Mała , drewniana cerkiew została wybudowana w 2002 roku ma jedynie 46 m2. Utrzymana jest w stylistyce nawiązującej do form uznawanych za słowiańskie, drewniana, z węższym prezbiterium i nawą na planie prostokąta, z wieżyczką na kalenicy dachu zwieńczoną cebulastym hełmem. Dachy dwukalenicowe, kryte gontem. Od frontu kruchta z wejściem poprzedzonym zadaszonym gankiem, wspartym na dwóch słupach. Wewnątrz znajduje się współczesny ikonostas. Cerkiew została wzniesiono przy znacznym wsparciu lokalnej społeczności greckiej. - Zobaczymy co będzie dalej z budowlą świątyni. Pomyślimy jeszcze- mówi ksiądz Marek. Na ten moment cerkiew została przeniesiona w róg placu przy ulicy Bolesławieckiej 1. Nadal odbywają się w niej nabożeństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto