Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wysypiska śmieci w gminie Zgorzelec i Sulików zostaną zlikwidowane

TOK
Wysypisko śmieci w gminie Zgorzelec i Sulików zostanie zlikwidowane (zdjęcie ilustracyjne)
Wysypisko śmieci w gminie Zgorzelec i Sulików zostanie zlikwidowane (zdjęcie ilustracyjne) Marzena Bugała - Azarko
Wysypiska śmieci w gminie Zgorzelec i Sulików będą wśród dziewięciu zrekultywowanych składowisk na Dolnym Śląsku. Prace mają poprawić stan środowiska naturalnego i ograniczyć zagrożenia ekologiczne wynikające ze składowania odpadów.

Wysypiska śmieci w gminie Zgorzelec i Sulików przestaną istnieć

Zakład Techniki Ochrony Środowiska FOLEKO będzie generalnym wykonawcą prac rekultywacyjnych, obejmujących 21,19 ha łącznej powierzchni składowisk, które zostaną zabezpieczone, a ich wnętrza odgazowane i uszczelnione przed dopływem deszczówki, mogącej wypłukiwać zanieczyszczenia.

- Składowiska odpadów choć nieczynne, wciąż są niebezpieczne dla środowiska i ludzi. Z czasem mogą zatruwać wody, glebę i powietrze. Dlatego tak ważna jest ich rekultywacja i przywrócenie tych terenów naturze - podkreśla Małgorzata Jarzynka, prezes zarządu Dolnośląskiej Inicjatywy Samorządowej. Dodaje, że najpilniejsze prace trzeba wykonać w Polanicy - Zdroju, Bystrzycy Kłodzkiej, Przemkowie i Jędrzychowicach w gminie Zgorzelec.

W Jędrzychowicach, w odległości kilkudziesięciu metrów od składowiska płynie Nysa Łużycka. Rekultywacja obiektu zabezpieczy wody rzeki przed potencjalnym jego oddziaływaniem. Prace obejmą także składowiska w Sulikowie, Ziębicach, Strzegomianach (gm. Sobótka), Sulęcinie (gm. Siechnice) i Stróży (gm. Mietków). Na zboczach zrekultywowanych składowisk zostaną posadzone rośliny i wytyczone ścieżki edukacyjne.
- Rekultywacja polegająca na przywróceniu zdegradowanych terenów naturze nie jest jedynym elementem projektu. Chcemy też uświadamiać i informować społeczności o proekologicznym charakterze przedsięwzięcia. Projekt zakłada szeroką kampanię edukacyjną, skierowaną przede wszystkim do dzieci. Ważne jest by w przyszłości troska o środowisko była dla nich rzeczą zupełnie oczywistą - mówi Małgorzata Jarzynka, prezes DIS.

Dolnośląska Inicjatywa Samorządowa, która podjęła się rekultywacji składowisk została utworzona przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej oraz dziewięć gmin regionu: Przemków, Mietków, Zgorzelec, Sulików, Polanicę-Zdrój, Ziębice, Sobótkę, Siechnice i Bystrzycę Kłodzką. Wartość projektu wynosi 32 mln zł.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto