Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zgorzelec: Święta Rodzina w galerii handlowej

Janusz Pawul
Szopkę w zgorzeleckiej Plazie będzie można oglądać do końca miesiąca
Szopkę w zgorzeleckiej Plazie będzie można oglądać do końca miesiąca UM Zgorzelec
A razem z nią Trzej Królowie, Mikołaj Kopernik, Edyta Stein, Maksymilian Kolbe i Janusz Korczak

Drewniane figury wyrzeźbione przez młodzież z Liceum Plastycznego im. Antoniego Kenara w Zakopanem stanęły w zgorzeleckim Centrum Handlowym Plaza. Będzie je można podziwiać w tym nietypowym miejscu do końca stycznia. Wcześniej, w grudniu, bożonarodzeniowa szopka była prezentowana w dawnym domu towarowym Hertie w Görlitz.
Jest częścią trwającego od kilku już lat projektu pod nazwą Betlejemskie Żłóbki Dialogu. Jego pomysłodawcą jest ks. prof. Witold Broniewski, mieszkający od lat w Niemczech polski kapłan i wieloletni przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego w Badenii-Wirtembergii. Obserwując coraz silniejszą komercjalizację Świąt Bożego Narodzenia postanowił on wyprowadzić żłóbki z kościołów w miejsca świeckie. Żłóbki pojawiły się na dworcach kolejowych, lotniskach, w bankach, szpitalach i w centrach handlowych europejskich miast. Przypominają o przesłaniu, jakie niosą ze sobą te szczególne święta.

Idea ks. prof. Witolda Broniewskiego zapoczątkowana została w Niemczech, ale stopniowo przenika do innych krajów w Europie: do Austrii, Włoch, Francji, czy Rumunii. Stopniowo zaszczepiana jest także w Polsce, gdzie żłóbki eksponowano w Gnieźnie, na lotnisku w Poznaniu, w Lubaszu – rodzinnej miejscowości ks. prof. Broniewskiego - oraz we Wrocławiu i w Warszawie na Dworcu Centralnym.
Do Zgorzelca szopka dialogu zawitała już po raz trzeci. Tegoroczna nosi nazwę „Betlejem i ludzie w potrzebie”.
Przyjechała do Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz z parafii św. Seweryna w Wiedniu-Währing. W roku 2008 w Görlitz wystawiana była szopka „Betlejem i Niezłomni”, a rok później Zgorzelec prezentował w Miejskim Domu Kultury żłóbek autorstwa Jerzego Kielaka „Betlejem i Nowa Arka Noego”.

Wykonawcami bożonarodzeniowych szopek są najczęściej uczniowie polskich szkół plastycznych. Pierwszą - autorstwa młodych artystów z Liceum Plastycznego im. Kenara w Zakopanem - umieszczono na dworcu w Stuttgarcie. W kolejnych latach do zakopiańskich artystów dołączali stopniowo uczniowie szkół plastycznych z Bydgoszczy, Nowego Wiśnicza, Katowic. Każdy wykonany przez nich żłóbek zawiera przesłanie dla współczesnych, np. „Betlejem a biedni naszego świata”, „Betlejem a rodzina”, „Betlejem a nowa Europa”, czy „Betlejem a młodzież”

(UM Zgorzelec)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto