Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marzec 2022 w Zgorzelcu: Przegląd najważniejszych wydarzeń lutego 2022

Redakcja online
Redakcja online
Czy to dobry czas na nadrobienie zaległości informacyjnych z miesiąca? Zobacz, które wiadomości mieszkanki i mieszkańcy Zgorzelca czytali w ostatnim miesiącu najchętniej
Czy to dobry czas na nadrobienie zaległości informacyjnych z miesiąca? Zobacz, które wiadomości mieszkanki i mieszkańcy Zgorzelca czytali w ostatnim miesiącu najchętniej CC0
Przygotowaliśmy dla Ciebie podsumowanie minionego miesiąca. Zobacz artykuły, które w lutym czytaliśmy najchętniej. Które informacje przykuwały uwagę mieszkanek i mieszkańców Zgorzelca najbardziej? Czy czytałeś artykuł: „Dwa brzegi Nysy Łużyckiej pod koniec XIX wieku. Zgorzelec i Goerlitz ponad 150 lat temu. Zobacz zdjęcia”?

Przegląd lutego 2022 w Zgorzelcu: top 3 artykuły z miesiąca

Oto lista najpopularniejszych wiadomości z lutego 2022 roku. Czy miałaś bądź miałeś okazję przeczytać je wszystkie?

📢 Dwa brzegi Nysy Łużyckiej pod koniec XIX wieku. Zgorzelec i Goerlitz ponad 150 lat temu. Zobacz zdjęcia

Bliźniacze miasta nad Nysą Łużycką kiedyś funkcjonowały jako jedność. Nysa Łużycka nie była wtedy granicą, a jedynie atrakcją miasta, z której korzystali mieszkańcy. Zobaczcie świat ponad 150 lat temu. Tak wyglądał obecny Zgorzelec i Goerlitz.

📢 Tak zmieniali się politycy ze Zgorzelca. Zobaczcie ich metamorfozy

Politycy i samorządowcy ze Zgorzelca i powiatu zgorzeleckiego. Zobaczcie, jak zmienili się na przestrzeni ostatnich lat. Ciekawe czy rozpoznasz wszystkich? Zobacz!

📢 Dawna elektrownia miejska w Zgorzelcu. Ceglany budynek nadal stoi nad brzegiem Nysy Łużyckiej

W tym budynku w Zgorzelcu przy ulicy Daszyńskiego 90 mieściła się kiedyś elektrownia miejska nad samym brzegiem Nysy Łużyckiej. Dziś niewiele osób wie, że znajdowały się w niej generatory prądotwórcze, zapewniające energię elektryczną mieszkańcom Zgorzelca. Zobaczcie, jak elektrownia wygląda na starych zdjęciach. Robi wrażenie!

Zrób sobie prezent

Materiały promocyjne partnera

Prasówka marzec Zgorzelec: pozostałe wydarzenia z poprzedniego miesiąca

Poniżej prezentujemy pozostałe artykuły, które przyciągały w lutym uwagę czytelniczek i czytelników ze Zgorzelca. Co było tak istotne, że nie można było od tego oderwać wzroku?

📢 II wojna światowa na ulicach Zgorzelca i sąsiedniego Goerlitz. Jak wyglądali mieszkańcy i żołnierze? Czy było bezpiecznie?

Niegdyś jedno miasto o polskiej nazwie Zgorzelec, a dziś dwa - oddzielone granicą państwa. Czasy II wojny światowej w Zgorzelcu i Goerlitz były czasami niespokojnymi. Wiesz jak wyglądały wtedy dwa brzegi Nysy Łużyckiej? Oba były niemieckie, ale w roku 1945 prawobrzeżna część miasta została włączona do Polski, a dotychczasowa ludność do Niemiec. Zobacz archiwalne zdjęcia miasta, żołnierzy i mieszkańców!

📢 Mistrz Pączków obronił tytuł. Za nami III Mistrzostwa Bogatyni w Jedzeniu Pączków na Czas

To była najsłodsza impreza w naszym regionie! III Mistrzostwa Bogatyni w Jedzeniu Pączków na Czas przeszły już do historii. Rywalizacja była bardzo zacięta, a mistrz obronił tytuł.

📢 Tramwaje jeździły po ul. Daszyńskiego, Warszawskiej, aż na dzisiejszy Ujazd. Zobacz jak było w Zgorzelcu

Dziś z utęsknieniem możemy patrzeć w kierunku Goerlitz, gdzie tramwaje jeżdżą od 1881 roku. Dawniej jeździły również po ulicach Zgorzelca. W roku 1897 uruchomiono linię tramwajową numer 3, która przejeżdżała przez obecny Most Jana Pawła II i Piłsudskiego do tzw. pętli Stadt Prag. Trzy lata później linia poprowadzona została dalej przez ulicę Warszawską do Moys. Historia tramwajów w Zgorzelcu kończy się po podziale miasta na polską i niemiecką część. Zobaczcie archiwalne zdjęcia.

📢 PKS w Lubaniu już nie istnieje. W spadku po nim została galeria handlowa i wspomnienia. Zobaczcie mieszkańców i stare autobusy! [ZDJĘCIA]

PKS w Lubaniu był kultowy. Dziś nie ma dworca w Zgorzelcu, nie istnieje również ten w Lubaniu. Państwowe przedsiębiorstwo, zajmujące się transportem publicznym powstało w 1945 roku i do 1990 roku było jedyną firmą, świadczącą usługi przewozowe o zasięgu ogólnokrajowym. Sytuacja państwowej spółki skomplikowała się, kiedy rynek zaczęli zapełniać lokalni przewoźnicy, oferujący tańsze bilety i nowe połączenia. Po upadku Pekaes Lubań (ogłoszenie upadłości) transport miejski przejęła spółka pracownicza PKS Voyager, która powstała 10 grudnia 2008 roku. Zobaczcie, jak wyglądali mieszkańcy oraz sam dworzec PKS na starych zdjęciach!

📢 Elektrownia Turów jedną z największych w Polsce. Jesteście ciekawi jak wyglądała kiedyś?

Elektrownia Turów pracuje nieprzerwanie od 1962 roku. Wraz z kopalnią odkrywkową to największy zakład na terenie powiatu zgorzeleckiego. Na przełomie lat 50. i 60. budowa elektrowni była największą inwestycją energetyczną tego typu w Europie. Pierwsza grupa pracowników przyszłej wielkiej budowy zjechała do Bogatyni 18 stycznia 1958 roku. W szczytowym okresie budowy pracowało tam około 10 000 osób. 31 października 1962 roku zakończono wszystkie prace i przekazano blok nr 2 do eksploatacji.

📢 Najnowsze ostrzeżenia GIS. Tych produktów lepiej nie spożywaj, są niebezpieczne. Zobacz, które wycofano w styczniu i lutym ze sklepów (23.2)

GIS cały czas informuje na temat produktów, które nie spełniają obowiązujących norm i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów. Postanowiliśmy zebrać najnowsze komunikaty i przedstawić je w niniejszym artykule. Sprawdźcie koniecznie! Szczegóły w galerii zdjęć.

📢 Legendarny bar "Alka" przy Łużyckiej w Zgorzelcu istniał także przed wojną. Była tu restauracja "Luna" i gospoda "Zur Stadt Görlitz"

Są takie kultowe miejsca w Zgorzelcu, który rozpoznaje każdy. Jednym z nich jest bar "Alka", który od lat serwuje typowo polskie dania i gdzie można zorganizować imprezy okolicznościowe, takie jak chrzciny, komunia czy stypa. Przed wojną miesiła się tu restauracja "Luna" i gospoda "Zur Stadt Görlitz". O obu miejscach niewiele dziś wiadomo, ale gdyby puścić wodze fantazji, to można stworzyć menu "kuchni saksońskiej", w której królowałby sznycel z ziemniakami, zupa ziemniaczana i przyrumienione bratwursty.

📢 Zobacz jak wyglądają dworce kolejowe w Zgorzelcu, Bolesławcu, Lubaniu i okolicy. Niektóre jak z horroru, inne pięknie odnowione

Dworzec kolejowy w Bolesławcu, czy ten na Ujeździe w Zgorzelcu mają się dobrze. Oba na przestrzeni ostatnich lat przeżyły prawdziwy renesans. Niestety, inne niszczeją lub straszą, jak budynek dworca kolejowego w centrum naszego miasta. Zobacz je wszystkie w galerii zdjęć!

📢 Kto robi najlepsze pączki w Zgorzelcu? Zapytaliśmy Was o opinie i znamy odpowiedź!

Tłusty czwartek zbliża się wielkimi krokami i jest taka cukiernia w Zgorzelcu, gdzie kolejki w "słodki poranek" tworzy kilkanaście osób jednocześnie. "U Świątka", bo o nim mowa, to miejsce kultowe, od lat prowadzone przez innego właściciela (Roberta Kura), ale zakład w bramie przy ul. Daszyńskiego nadal jest identyfikowany z nazwiskiem poprzednika. Kto jeszcze znalazł się na podium i jak wyglądały przedwojenne cukiernie? Zobaczcie!

📢 Pociągi z Węglińca podróżowały kiedyś do Paryża i Berlina. Dworzec jest w remoncie i ma odzyskać dawny blask [ZDJĘCIA]

Podróż pociągiem w latach 80-tych nie dziwiła nikogo. Niewiele osób posiadało samochód, a kolej oferowała podróże niemal w każdy zakątek Polski. Jednym z głównych punktów na mapie był wtedy Węgliniec - "zagłębie lokomotyw". Wiele pociągów ze Zgorzelca miało tutaj swoją "przesiadkę", a podróżni wybierali się nie tylko do Wrocławia.

📢 W latach 90-tych to oni trzęśli Zgorzelcem: Carrington (król spirytusu), Gruby Janek, Lelek i Pomyk tworzyli lokalną mafię [ZDJĘCIA i FILM]

Dyskoteki, nocne kluby, duże pieniądze, alkohol, narkotyki i strzelaniny w biały dzień - tak wyglądał Zgorzelec po upadku PRL-u i w początkach kapitalizmu. Otwarcie granic sprzyjało rozkwitowi przemytu, najpierw w plecakach, a później w samochodach ciężarowych. Zaczęły tworzyć się mniejsze i większe gangi, które miały kontakt ze stolicą. Kradziono samochody i przemycano nielegalne produkty. Carrington, czołowy przedstawiciel zgorzeleckiej mafii, zbił fortunę na przewożonym spirytusie. Jak to jednak w przestępczym świecie bywa popadł w konflikt z Lelkiem, który chciał z tego tortu uszczknąć dla siebie jeszcze więcej. W końcu to on odkrył "dochodowy biznes".

📢 To Bogatynia w latach 30-tych. Tak wyglądało górnicze miasto 90 lat temu

Krajobrazy sprzed 90 lat zdecydowanie różnią się od tych, które obecnie możemy oglądać w Bogatyni. W panoramach miast lat 30-tych XX wieku dominują wieże kościołów, kominy istniejących tutaj fabryk oraz domy przysłupowe. Zobaczcie jak wyglądała Bogatynia w okresie międzywojennym.

📢 To był największy poligon wojskowy w Niemczech. Dawny Świętoszów znali wszyscy. Przez lata nie było go na mapie i mówiło się o nim szeptem

Początki historii Świętoszowa, wsi położonej w powiecie bolesławieckiej, nie były związane z wojskiem. Na samym początku zajmowano się tutaj głównie hutnictwem, które znane było już w średniowieczu. Największy poligon wojskowy Niemiec powstał tutaj wieki później, bo w czasach II wojny światowej.

📢 Piękne, mądre i bezdomne. Te pieski czekają na kochający dom w Dłużynie Górnej

W schronisku w Dłużynie Górnej na nowy dom czekają psiaki i kociaki. Do tego miejsca trafiły z różnych powodów, często są to przepełnione smutkiem historie. Wierzymy jednak, że zwierzaki w najbliższym czasie rozpoczną pełną miłości przygodę z nowymi właścicielami. Dziś prezentujemy psy, które czekają na adopcje. Sprawdź również jak inaczej można pomóc bezdomniakom.

📢 Kolorowe lata 70-te i 80-te w Zgorzelcu. Zobacz, jak się żyło mieszkańcom w przygranicznym mieście!

Ciekawi Was jak wyglądał Zgorzelec 50 lat temu? Niektóre miejsca prezentują się zupełnie inaczej niż dziś. Lata 70-te i 80-te to czas, kiedy w mieście królowały sklepy "Społem", a znakiem luksusu były zakupy w PEWEX-ie, który mieścił się przy ul. Daszyńskiego, a wiele rzeczy oglądało się tylko przez szybę. Udało nam się zebrać dużo kolorowych i czarno-białych zdjęć, żeby pokazać wam miasto z czasów bez Internetu, gdzie w sklepach zakupy można było zrobić tylko na kartki. Zobaczcie zdjęcia i dajcie nam znać w komentarzach, czy pamiętacie taki Zgorzelec!

📢 Zgorzelec na wizualizacjach. Zobacz, jak mogłoby wyglądać miasto i co miało powstać z projektów

Zgorzelec na wizualizacjach to między innymi przebudowa dworca PKP, centra handlowe, mieszkania, zrewitalizowane CSR ... Zobaczcie, jak wyglądałby Zgorzelec, gdyby udało się wprowadzić w życie te pomysły. Niektóre z nich są w trakcie realizacji, inne powstały w zmienionej wersji, a część trafiła do kosza. W materiale znajduje się również wizualizacja przebudowy dworca PKP w Węglińcu.

📢 To tylko 5 lat, a niektóre miejsca w Zgorzelcu zmieniły się nie do poznania. Co zniknęło, a co powstało?

Klub Garnizonowy, pasaż przy Armii Krajowej i budki przy Langiewicza. Tych miejsc już nie ma lub przeszły prawdziwą metamorfozę. Zobaczcie, jak przez 5 lat zmienił się Zgorzelec!

ZOBACZ KONIECZNIE

Okazje
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto